Vecvēveru mājas apkures sistēmas "mezgla" restaurācija

Projekta nosaukums: “Vecvēveru mājas apkures sistēmas "mezgla" restaurācija”

Ieviešanas laiks: no 2020. gada 1. jūlija līdz 31. oktobrim

Par projektu: Laika posmā no 01.07.2020. līdz 31.10.2020.  Vecvēveru dzīvojamā mājā tika īstenots projekts “Vecvēveru mājas apkures sistēmas "mezgla" restaurācija”, finansēšanas līguma nr. 2020-2-KMA015.

Projekta ietvaros tika īstenotas sekojošas aktivitātes:

• Plīts restaurācija. Restaurācijas darbu ietvaros tiks demontēta izdegusī plīts metāla virsma, cepeškrāsns un ūdens sildkatls. Tika izņemti izdegušie ķieģeļi un bojātie neglazētie podiņi. Pēc tam visas minētās detaļas tika aizvietotas ar nebojātām un autentiskām.
  • Sildmūra restaurācija. Restaurācijas darbu ietvaros tika veikta sildmūra daļēja restaurācija, nomainot izdegušos (bojātos) ķieģeļus ar autentiskiem nebojātiem ķieģeļiem, tajā skaitā, arī bojātās sodrēju tīrāmās kārbas.
  • Skursteņa apmetuma restaurācija. Restaurācijas darbu ietvaros, ar saudzīgām metodēm no skursteņa tika notīrīts vecais, atlupušais kaļķa javas apmetums. Izmantojot atbilstošus materiālus un autentiskas metodes, tika veikta apmetuma restaurācija. Tika izņemtas izrūsējušās (neglābjami bojātās) sodrēju tīrāmās kārbiņas un tās aizvietotas ar autentiskām.
  • Maizes krāsns restaurācija. Restaurācijas darbu ietvaros tika pilnībā nomainīti un aizstāti ar autentiskiem, krāsns iekšienē izdegušie ķieģeļi un novērstas deformācijas rezultātā radušās plaisas, tajā skaitā nomainīti bojātie neglazētie podiņi. Restaurācijas darbu ietvaros maizes krāsns tika daļēji demontēta no kurtuves puses (jo šeit bija izteiktas deformācijas plaisas), tādējādi atsedzot piekļuvi iekšpuses ķieģeļiem. Tika izņemti izdegušie ķieģeļi, ar autentiskiem ķieģeļiem pārmūrēts krāsns iekšējais ķieģeļu slānis. Krāsns kurtuves puse tika atjaunota identiski iepriekš esošajai, izmantojot autentiskas metodes. Krāsns otrajā pusē, kas veidota no neglazētiem keramiskiem podiņiem, tika nomainīti daži bojātie podiņi aizstāti ar autentiskiem.

Realizējot projektu, tika sasniegti sekojoši rezultāti:

• Izmantojot autentiskas metodes un materiālus, tika atrestaurēts Vecvēveru dzīvojamās mājas apkures sistēmas “mezgls” (plīts, sildmūris, maizes krāsns, skurstenis);
  • Tika uzlaboti un nodrošināti atbilstoši apstākļi muzeja krājuma priekšmetu uzglabāšanai un muzeja darbinieku darba procesa organizēšanai;
  • Tika nodrošināta Vecvēveru dzīvojamās mājas atbilstoša saglabāšana un turpmāka ilgtspējīga izmantošana;
  • Tika saglabāta kultūras mantojuma oriģinālsubstance, autentiskums un kultūrvēsturiskā vērtība, kas pieejama plašai sabiedrībai;
  • Restaurācijas procesā tika apgūti senie amatniecības paņēmieni un darbu veikšanas metodes, kas nodrošina amatniecības zināšanu un prasmju saglabāšanu un pārmantošanu.

Projekta kopējās izmaksas: 4000,00 EUR

Projekts tika īstenots ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālo atbalstu.

Pēdējoreiz atjaunināts:24.11.2020