Latvijas skolas soma


Piedāvājums programmai „Latvijas skolas soma” 2023. gadā

Programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros iespējams apmeklēt deviņas  Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja piedāvātās muzejpedagoģiskās nodarbības (nodarbību apraksti atrodami zemāk):                                          
„Ganu spēles Latvijas laukos 19. gs. un 20. gs. sākumā”                                
„Lībiešu kultūras mantojums”
„Ziemassvētki Kurzemes zemnieka sētā”             
„Meteņi latviešu zemnieka sētā”                        
„Lieldienas latviešu zemnieka sētā”                    
„Iekšzemes zvejniecība Latvijas teritorijā 19. gs. un 20. gs. sākumā”  
„Graudkopība Zemgalē 19. gs. un 20. gs. sākumā” 
                                        
„Agrārā reforma (1920.g. - 1937. g.) un dzīve jaunsaimniecībā” 

Muzejpedagoģiskās nodarbības grupām ir iepriekš jāpiesaka, rakstot uz Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! , papildu informācija, zvanot pa tālr. 67994106.

Lūdzam izglītības iestāžu audzēkņu grupas uz nodarbībām ierasties savlaicīgi - 10 minūtes pirms ekskursijas sākuma. Atgādinām, ka muzeja ekspozīcija atrodas brīvā dabā, tāpēc aicinām izvēlēties laikapstākļiem atbilstošu apģērbu un apavus. Bērnu un jauniešu grupas pavadošos pedagogus lūdzam, gatavojoties muzeja apmeklējumam, pārrunāt ar skolēniem  uzvedības noteikumus muzejā.

Muzejpedagoģiskās nodarbības tiks fotografētas un filmētas. Iegūtie fotoattēli un video varētu tikt izmantoti muzeja darba atspoguļošanai un popularizēšanai.

Skolēnu grupās uz katriem 10 bērniem 1 grupu pavadošam pedagogam ieeja muzejā ir bez maksas. Pie muzeja Galvenās ieejas un Rietumu vārtiem atrodās bezmaksas autostāvvieta. Uz muzeju var nokļūt ar sabiedrisko transportu - 31. trolejbusu, 28., 29. autobusu, braucot līdz pieturai  "Brīvdabas muzejs". Transporta kustības saraksts šeit: Maršruti un kustību saraksti (rigassatiksme.lv)

 

„Ganu spēles Latvijas laukos 19. gs. un 20. gs. sākumā”
Muzejpedagoģiskā nodarbība

Nodarbībā skolēni iepazīs 19. gs. un 20. gs. sākuma lauku bērnu dzīves vidi, to darbus un nedarbus. Dalībnieki apskatīs kādu no muzejā esošajām sētām un izzinās ēkas, kas reiz bija sastopamas katrā lauku sētā - dzīvojamo māju, klēti, kūti, pirti u.c., uzzinās to nozīmi saimniecībā. Nodarbības otrajā daļā skolēni apgūs kustību spēles, kādas agrāk bērni spēlēja, ejot ganos un atpūšoties kopīgos brīvbrīžos. Spēļu mērķis ir mācīt skolēnus sadarboties, izjust kustību prieku un attīstīt prasmi saturīgi pavadīt laiku brīvā dabā. Tā kā nodarbība notiek āra apstākļos un ietver daudzveidīgas fiziskas aktivitātes, ir nepieciešams atbilstošs apģērbs.

Mērķauditorija: 1.-12. klašu skolēni. Grupā maksimālais dalībnieku skaits - 25 bērni. Ilgums: 120 min. Nodarbība latviešu un angļu valodā. Nodarbība pieejama no aprīļa līdz oktobrim. Samaksa par nodarbību: EUR 71,14; svešvalodā EUR 85,37. Ieejas maksa muzejā: skolēniem EUR 1,40 (1.05.-30.09.) EUR 0,70 (1.04.-30.04. un 1.10-31.10.)

Muzejpedagoģiskās nodarbības saturs saistīts ar sekojošiem mācību priekšmetu tematiem:  

„Sociālās zinības” 4.klasē - temats Kā saglabāt tradīcijas un līdzdarboties kopienā?”, 5.klasē - temats Kā pētīt un saglabāt vēstures liecības?”

Sports 2.klasē - temats Ko nozīmē godīgi spēles noteikumi?”, 3.klasē - temats Vai spēju kontrolēt savu rīcību un emocijas, darbojoties rotaļās un spēlēs?” , 7.klasē - temats “Kā veiksmīgi darboties un sadarboties komandu fiziskajās aktivitātēs?” 

 

„Iekšzemes zvejniecība Latvijas teritorijā 19. gs. un 20. gs. sākumā”
Muzejpedagoģiskā nodarbība

Nodarbības dalībnieki iepazīsies ar iekšzemes zvejniecību kā vienu no tautas tradicionālās saimnieciskās darbības nozarēm. Lai iepazītu  zvejnieka dzīves vidi, programmas pirmajā daļā skolēni muzeja ekspozīcijā apmeklēs trīs zvejnieku sētas - dūmistabu no Nidas ciema, „Cēlājus" no Ādažu pagasta un „Lurķus" no Papes, izpētīs sētu apbūves īpatnības, uzzinās ēku funkcijas un aplūkos zvejas rīkus un piederumus. Nodarbības otrajā daļā dalībnieki darbosies „Beķeru" kūtī ierīkotajā mācību telpā, kur iepazīs Latvijas ūdeņos dzīvojošo zivju sugas, aplūkos zvejas rīkus - žebērkli, katicu, murdu, purgu, dažādus tīklus u.c. Skolēni lasīs un veiks uzdevumus ar tautas dziesmām. Dalībnieki mācīsies strādāt ar saivu - piesaivot tīklu pie virves, apgūs dažādu mezglu veidus, mezglos atslēgu piekariņu. Nodarbības noslēgumā dalībnieki spēlēs kustību spēles brīvā dabā.

Mērķauditorija:  1.-12. klašu skolēni. Grupā maksimālais dalībnieku skaits - 25 bērni. Ilgums: 120 min. Nodarbība pieejama no maija līdz septembrim. Nodarbība latviešu valodā. Samaksa par nodarbību: EUR 71,14. Ieejas maksa muzejā: skolēniem EUR 1,40 (1.05.-30.09.)

Muzejpedagoģiskās nodarbības saturs saistīts ar sekojošiem mācību priekšmetu tematiem:  

„Sociālās zinības” 3.klasē - temats Kā pētīt un saglabāt tradīcijas?”, 4.klasē - temats Kā saglabāt tradīcijas un līdzdarboties kopienā?”, 5.klasē - temats Kā pētīt un saglabāt vēstures liecības?” 

„Literatūra” 6.klasē -Kā latviešu folklorā atklājas attieksme pret darbu un darba tikumu?” 

„Dizains un tehnoloģijas" 6.klasē - temats Kā tapo vai ada, mezglo izstrādājumu?”

„Dabaszinības" 9.klasē - temats „Kā Latvijā pieejamos resursus izmanto saimniecībā?”

 

„Rudens Vidzemes zemnieka sētā 19. gs. - 20.gs. sākumā”
Muzejpedagoģiskā nodarbība

Dalībnieki gūs priekšstatu par dzīvi Vidzemes zemnieka sētā pirms vairāk nekā 200 gadiem, klausīsies stāstījumu par rudens darbiem, lauku auglības garu Jumi, svinībām, kas rīkotas pēc lielo rudens darbu pabeigšanas - Miķeļiem un Mārtiņiem jeb Apjumībām un Apkūlībām.  Skolēni iepazīs Vidzemes zemnieka sētas apbūvi: apskatīs dzīvojamo māju, klēti, maltuvi, slieteni, vērēmo namiņu un kūti, īpašu uzmanību veltot pirmajai muzejā uzstādītajai senceltnei - rijai no Vestienas pagasta Rizgu” mājām.  Izzinās darbu rijā un apskatīs kulšanas darbarīkus - spriguļus, dakšas, grābekļus u. c. Vēros graudu malšanu rokas dzirnavās, apgūs seno laiku spēles un rotaļas, piedalīsies dabas materiālu radošajā darbnīcā - Rudens saule”.

Mērķauditorija: 1.-9. klašu skolēni. Grupā maksimālais dalībnieku skaits - 25 bērni. Ilgums: 120 min. Nodarbība pieejama no augusta līdz oktobrim. Nodarbība latviešu valodā.  Samaksa par nodarbību: EUR 71,14. Ieejas maksa muzejā: skolēniem EUR 1,40 (1.08.-30.09.) un EUR 0,70 (1.10.-31.10)

Muzejpedagoģiskās nodarbības saturs saistīts ar sekojošiem mācību priekšmetu tematiem:  

„Dizains un tehnoloģijas” 1.klasē - temats „Kā atspoguļo maizes tapšanas ceļu?”

„Sociālās zinības” 3.klasē - temats „Kā pētīt un saglabāt tradīcijas?”, 4.klasē - temats „Kā saglabāt tradīcijas un līdzdarboties kopienā?”,  5.klasē - temats   „Kā pētīt un saglabāt vēstures liecības?”

„Literatūra” 6.klasē  - temats „Kā latviešu folklorā atklājas attieksme pret darbu un darba tikumu?”, 7.klasē – temats „Kā latviešu folklorā atklājas latviešu tautas tradīcijas un cilvēka dzīve gadskārtu ritumā?”, 9.klasē – temats „Kāpēc mūsdienās svarīgi izzināt latviešu senos mītus un folkloru?”

„Vizuālā māksla” 1.klasē - temats „Kā saules, mēness un zvaigznes zīmes iekļaut radošā darbā?”, 4.klasē – temats „Kā ieraudzīt un atšķirt zīmes un simbolus apkārtējā vidē, un kā radīt savu zīmi un simbolu?” 

 

„Ziemassvētki Kurzemes zemnieka sētā”

Muzejpedagoģiskā nodarbība

Nodarbības sākumā skolēni Priedes krogā aplūkos zemnieka ziemas transportlīdzekļus - kamanas un ragavas, turpinājumā apmeklēs turīga Kurzemes zemnieka saimniecību, kāda tā pastāvēja 19.gs. otrajā pusē. Dalībnieki izzinās Ziemassvētku svinēšanas tradīcijas: telpu pušķošanu, svētku ēdienu gatavošanu, maskošanos, bluķa vilkšanu, zīlēšanu. Dalībnieki vēros skala degšanu un apgūs vienu tradicionālo Ziemassvētku dziesmu, iepazīs ticējumus.  Radošajā darbnīcā izgatavos tradicionālā telpu rotājuma - ķista elementus. Apskatīs kalvi un kopā ar kalēju lies laimes, jās ar zirgu, spēlēs tautas spēles un noslēgumā apmeklēs Usmas baznīcu, lai noklausītos M. Zariņa ērģeļmūzikas skaņdarba „Kurzemes baroks” audio ierakstu.

Mērķauditorija:  1.-9. klašu skolēni. Grupā maksimālais dalībnieku skaits - 25 bērni. Ilgums: 120 min. Nodarbība pieejama decembrī un janvārī. Nodarbība latviešu valodā. Samaksa par nodarbību: EUR 71,14. Ieejas maksa muzejā: skolēniem EUR 0,70 (1.12.-31.01.)

Muzejpedagoģiskās nodarbības saturs saistīts ar sekojošiem mācību priekšmetu tematiem:  

„Mūzika 1.klasē - temats Kādas dziesmas dzied un kādās rotaļās iet Ziemassvētkos?”, 3.klasē - temats Kā es varu dziesmās, dejās un rotaļās iepazīt tautas tradīcijas?”, 4.klasē - temats Kā līdzdarbojoties un muzicējot padarīt Ziemassvētkus par gaišiem un īpašiem svētkiem sev un citiem?”, 8.klasē - temats Kas raksturo mūzikas dzīvi Latvijā 18./19.gs.?”

Dizains un tehnoloģijas 2.klasē - temats Kā gatavojos un organizēju svētkus?”

„Vizuālā māksla 1.klasē - temats Kā saules, mēness un zvaigznes zīmes iekļaut radošā darbā?”, 4.klasē - temats Kā ieraudzīt un atšķirt zīmes un simbolus apkārtējā vidē, un kā radīt savu zīmi un simbolu?”

„Sociālās zinības 3.klasē - temats Kā pētīt un saglabāt tradīcijas?”, 4.klasē - temats Kā saglabāt tradīcijas un līdzdarboties kopienā?” 

 „Teātra māksla 4.klasē - temats Kā ar tērpu un masku veidot sev atšķirīgu tēlu?”

„Literatūra 7.klasē - temats Kā latviešu folklorā atklājas latviešu tautas tradīcijas un cilvēka dzīve gadskārtu ritumā?”, 8.klasē - temats Kā tradicionālās kultūras norises iegūst jaunu interpretāciju, iekļaujoties mūsdienu rituālos?”, 9.klasē - Kāpēc mūsdienās svarīgi izzināt latviešu senos mītus un folkloru?”  

 

„Meteņi latviešu zemnieka sētā”
Muzejpedagoģiskā nodarbība

Nodarbības laikā skolēni gūs priekšstatu par dzīvi turīga Kurzemes zemnieka saimniecībā vairāk nekā pirms 150 gadiem. Dalībnieki iepazīsies ar sētas apbūvi - dzīvojamo māju, laidaru, klēti un pirti. Skolēni klausīsies stāstījumu par Meteņa svinēšanas tradīcijām: svētku ēdieniem, ciemos braukšanu, vizināšanos no kalna ar ragaviņām, lielīšanos, spēka un veiklības spēlēm, budēļu un ķekatu masku gājieniem, Meteņa dzīšanu. Nodarbības otrajā daļā - tradicionālo masku darbnīca.

Mērķauditorija: 1.-9. klašu skolēni. Grupā maksimālais dalībnieku skaits - 25 bērni. Ilgums: 120 min. Nodarbība pieejama janvārī un februārī.  Nodarbība latviešu valodā. Samaksa par nodarbību: EUR 71,14. Ieejas maksa muzejā: skolēniem EUR 0,70 (1.01.-29.02.)

Muzejpedagoģiskās nodarbības saturs saistīts ar sekojošiem mācību priekšmetu tematiem:  

„Dizains un tehnoloģijas 2.klasē - temats “Kā gatavojos un organizēju svētkus?” 

„Vizuālā māksla” 4.klasē - temats Kā ieraudzīt un atšķirt zīmes un simbolus apkārtējā vidē, un kā radīt savu zīmi un simbolu?” 

„Sociālās zinības 3.klasē - temats Kā pētīt un saglabāt tradīcijas?”, 4.klasē - temats Kā saglabāt tradīcijas un līdzdarboties kopienā?”

„Teātra māksla” 4.klasē - temats „Kā ar tērpu un masku veidot sev atšķirīgu tēlu?”

„Literatūra” 7.klasē - temats Kā latviešu folklorā atklājas latviešu tautas tradīcijas un cilvēka dzīve gadskārtu ritumā?”, 9.klasē - temats Kāpēc mūsdienās svarīgi izzināt latviešu senos mītus un folkloru?”

 

„Lieldienas latviešu zemnieka sētā”
Muzejpedagoģiskā nodarbība

Nodarbības laikā dalībnieki gūs priekšstatu par Kurzemes zemnieka vai zvejnieka saimniecību 19. gs. nogalē, iepazīs sētas tradicionālo apbūvi - dzīvojamo māju, klēti un kūti. Skolēni klausīsies stāstījumu par pavasara saulgriežu tradīcijām: saules sagaidīšanu, mazgāšanos strautā, putnu dzīšanu, olu krāsošanu un šūpoļu kāršanu. Dalībnieki minēs mīklas, apgūs tautas ticējumus, piedalīsies improvizētā putnu dzīšanas rituālā, veiklības spēlēs, dažādās sacensībās ar olām, tāpat būs iespēja kārtīgi izšūpoties.

Mērķauditorija: 1.-9. klašu skolēni. Grupā maksimālais dalībnieku skaits - 25 bērni. Ilgums: 120 min. Nodarbība pieejama martā un aprīlī. Nodarbība latviešu valodā. Samaksa par nodarbību: EUR 71,14. Ieejas maksa muzejā: skolēniem EUR 0,70 (1.03. - 30.04.)

Muzejpedagoģiskās nodarbības saturs saistīts ar sekojošiem mācību priekšmetu tematiem:  

„Dizains un tehnoloģijas” 2.klasē - temats Kā gatavojos un organizēju svētkus?”

„Vizuālā māksla 1.klasē - temats Kā saules, mēness un zvaigznes zīmes iekļaut radošā darbā?”, 4.klasē - temats Kā ieraudzīt un atšķirt zīmes un simbolus apkārtējā vidē, un kā radīt savu zīmi un simbolu?”

„Sociālās zinības 3.klasē - temats Kā pētīt un saglabāt tradīcijas?”, 4.klasē - temats Kā saglabāt tradīcijas un līdzdarboties kopienā?”

„Literatūra 7.klasē - temats Kā latviešu folklorā atklājas latviešu tautas tradīcijas un cilvēka dzīve gadskārtu ritumā?”, 9.klasē - temats „Kāpēc mūsdienās svarīgi izzināt latviešu senos mītus un folkloru?”

 

„Lībiešu kultūras mantojums”
Muzejpedagoģiskā nodarbība

Nodarbības dalībnieki iepazīs lībiešu tautas materiālo un nemateriālo kultūras mantojumu. Skolēni noskaidros lībiešu apdzīvotās teritorijas senatnē un 19.-20.gs., izpētīs lībiešu valodas vietu somugru valodu kokā, iemācīsies lībiski sasveicināties un skaitīt līdz  desmit.  Dalībnieki apmeklēs lībiešu zemnieka - zvejnieka sētu "Dēliņi" (19. gs.), kas uz muzeju pārvesta no Ances pagasta  Lūžņu ciema. Skolēni apskatīs lībiešu zemnieka sētas ēkas, iepazīs to pielietojumu saimniecībā un gūs priekšstatu par lībiešu tradicionālajām nodarbēm - zvejniecību, zemkopību, lopkopību un dravniecību. Nodarbības laikā skolēni klausīsies stāstījumu par lībiešu gadskārtu svētkiem,  apgūs lībiešu folkloras paraugus - minēs mīklas, darbojoties pāros, pārspriedīs sakāmvārdus un lomu spēles veidā iepazīs teiku par zilajām govīm. Dalībnieki izzinās lībiešu tautas tērpa elmentus un klausīsies kāndlas jeb kokles skanējumu. Nodarbības otrajā daļā skolēni izgatavos auduma rotaļlietu - "zivi", apgūstot prasmi piešūt pogu, kā arī spēlēs spēles.

Mērķauditorija:  1.-12. klašu skolēni. Grupā maksimālais dalībnieku skaits - 25 bērni. Ilgums: 120 min. Nodarbība pieejama no maija līdz septembrim. Nodarbība latviešu valodā. Samaksa par nodarbību: EUR 71,14. Ieejas maksa muzejā: skolēniem EUR 1,40 (1.05.-30.09.)

Muzejpedagoģiskās nodarbības saturs saistīts ar sekojošiem mācību priekšmetu tematiem:

„Sociālās zinības” 3.klasē - temats Kā pētīt un saglabāt tradīcijas?”, 4.klasē - temats Kā saglabāt tradīcijas un līdzdarboties kopienā?”, 5. klasē -  temats Kā pētīt un saglabāt vēstures liecības?” 

„Literatūra" 5.klasē - temats „Kā cittautu paskās atklājas cilvēku identitāte un vērtības?" 

„Vizuālā māksla" 7.klasē - temats „Kā pamanīt sakarības starp būvi un vietu, kur tā atrodas?"

„Teātra māksla" 7.klasē - temats „Kā, spontāni darbojoties un ar auditoriju efektīvi sadarbojoties, radīt skatuvisku improvizācijas priekšnesumu?"

„Vēsture" 8.klasē - temats „Latviešu nācijas veidošanās”

 

„Agrārā reforma (1920.g. - 1937. g.) un dzīve jaunsaimniecībā”
Muzejpedagoģiskā nodarbība

Nodarbības laikā skolēni apmeklēs muzejā eksponēto jaunsaimnieka sētu un gūs priekšstatu par dzīvi saimniecībās, kas izveidojās 1920. gada Agrārās reformas rezultātā. Skolēni uzzinās reformas cēloņus un sekas valsts sociālpolitiskajā, ekonomiskajā un kultūras jomā.  Dalībnieki iepazīs jaunsaimniecībai raksturīgo apbūvi - apskatīs dzīvojamo māju, saimniecības ēku, piena namiņu, klēti un pirti. Dzīvojamās mājas virtuvē dalībnieki apskatīs piena seperatoru, ar kuru saimniecībā tika veikta piena nokrejošana, sviesta kuļamo mašīnu un sviesta formu.   Skolēni uzzinās, kā senāk tika mazgāta un gludināta veļa, apmeklēs amatnieku darbnīcas un izmēģinās spēkus virves vīšanā un grīdceliņa aušanā. Nodarbības noslēgumā dalībnieki apskatīs Pakalnu dzirnavas. 

Mērķauditorija: 5.-9. klašu skolēni. Grupā maksimālais dalībnieku skaits - 25 bērni. Ilgums: 120 min. Nodarbība pieejama no maija līdz septembrim. Nodarbība latviešu valodā. Samaksa par nodarbību: EUR 71,14. Ieejas maksa muzejā: skolēniem EUR 1,40 (1.05.-30.09.)                                                                   

Muzejpedagoģiskās nodarbības saturs saistīts ar sekojošiem mācību priekšmetu tematiem:                                                                                  

Latvijas vēsture" 9.klasē - temats Pārmaiņas Pirmā pasaules kara iespaidā” 

„Sociālās zinības" 4.klasē - temats Kā darbojas sociālās grupas dažādos laikos?”, 5.klasē -  temats Kā pētīt un saglabāt vēstures liecības?"

„Dizains un tehnoloģijas" 7.klasē - temats Kā auž izstrādājumu?”, 8.klasē - temats „Kā gatavo piena produktu ēdienus?” 

 

„Graudkopība Zemgalē 19. gs. un 20. gs. sākumā”
Muzejpedagoģiskā nodarbība

Nodarbībā skolēni izzinās zemkopības, graudkopības un maizes cepšanas tradīcijas. Zemgales zemnieka sētā dalībnieki aplūkos dažādu labību sējumus un mācīsies atpazīt labību, pie kalpu rinkas - zemes apstrādes rīkus: arklus, ecēšas, zemes blietējamo rulli. Dalībnieki ielūkosies labības klētī, izzinās darbus, kas darīti rijā, apskatīs tvaika lokomobili un kuļmašīnu. Dzīvojamā mājā Vecķempji” skolēni aplūkos maizes krāsni un maizes cepšanai nepieciešamos traukus un darba rīkus: abru, menti, lizi, abrkasi u.c. Priedes kroga stadulā skolēni apskatīs dažādus darba ratus.  Nodarbības otrajā daļā dalībnieki iepazīs un darbosies ar senajiem labības mēriem, risinās atjautības uzdevumus, lasīs un sakārtos tautas dziesmas, atbilstoši darbu kārtībai, kādā tie tiek veikti lauku sētā.

Mērķauditorija: 5.-9. klašu  skolēni. Grupā maksimālais dalībnieku skaits - 25 bērni. Ilgums: 120 min. Nodarbība pieejama augustā un septembrī. Nodarbība latviešu valodā. Samaksa par nodarbību: EUR 71,14. Ieejas maksa muzejā: skolēniem EUR 1,40 (1.08.-30.09.)

Muzejpedagoģiskās nodarbības saturs saistīts ar sekojošiem mācību priekšmetu tematiem:     

„Sociālās zinības" 5.klasē - temats Kā pētīt un saglabāt vēstures liecības?”

„Literatūra" 6.klasē - temats Kā latviešu folklorā atklājas attieksme pret darbu un darba tikumu?

„Matemātika" 6.klasē - temats Kā attēlo un raksturo telpiskus ķermeņus?” 

Pēdējoreiz atjaunināts:10.05.2023