Latvijas skolas soma


Piedāvājums programmai "Latvijas skolas soma" 2021. gadā

Programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros iespējams apmeklēt jebkuru Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja piedāvāto pārskata vai tematisko ekskursiju, kā arī visas muzejpedagoģiskās programmas. Ar pilnu ekskursiju piedāvājumu var iepazīties muzeja mājaslapas sadaļā „Piedāvājums bērniem un jauniešiem”. Tomēr, sekojot programmas “Latvijas skolas soma” vadlīnijām – klātienē iepazīt Latviju mākslas un kultūras norisēs, pašiem redzēt, dzirdēt un darīt, Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina, mācību procesa papildināšanai, skolēnus un pedagogus izvēlēties interaktīvās muzejpedagoģiskās programmas ar praktiskām aktivitātēm un demonstrējumiem.    

Ekskursijas ir iepriekš jāpiesaka, rakstot uz Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! vai zvanot pa tālr. 67994106.

Lūdzam izglītības iestāžu audzēkņu grupas uz ekskursijām ierasties savlaicīgi (apmēram 10 minūtes pirms ekskursijas sākuma). Atgādinām, ka muzeja ekspozīcija atrodas brīvā dabā, tāpēc aicinām izvēlēties laikapstākļiem atbilstošu apģērbu un apavus. Bērnu un jauniešu grupas pavadošos pedagogus lūdzam, gatavojoties muzeja apmeklējumam, jau iepriekš pārrunāt uzvedības noteikumus muzejā. Skolēnu grupās uz katriem 10 bērniem 1 grupu pavadošam pedagogam ieeja muzejā ir bez maksas.

„Rudentiņš - bagāts vīrs!”

Interaktīvā muzejpedagoģiskā programma ar praktiskām aktivitātēm un demonstrējumu 

Dalībnieki gūs priekšstatu par dzīvi Vidzemes zemnieka sētā pirms vairāk nekā 200 gadiem, klausīsies stāstījumu par rudens darbiem, lauku auglības garu Jumi, svinībām, kas rīkotas pēc lielo rudens darbu pabeigšanas - Miķeļiem un Mārtiņiem jeb Apjumībām un Apkūlībām.  Apskatīs pirmo muzejā uzstādīto senceltni - riju no Vestienas pagasta “Rizgu” mājām.  Izzinās darbu rijā un apskatīs kulšanas darbarīkus - spriguļus, dakšas, grābekļus u. c. Vēros graudu malšanu rokas dzirnavās, apgūs seno laiku spēles un rotaļas, piedalīsies dabas materiālu radošajā darbnīcā - “Rudens saule”.

Mērķauditorija: 5-6 gadīgiem; 1. - 9. klase. Grupā maksimālais dalībnieku skaits - 25 bērni. Ilgums: 120 min. Programma pieejama septembrī un oktobrī. Programma latviešu valodā.  Samaksa par programmu: EUR 71,14. Ieejas maksa muzejā: pirmsskolas vecuma bērniem - bez maksas; skolēniem EUR 1,40 (1.09. - 30.09.) un EUR 0,70 (1.10. - 31.10)

 „Nu atnāca Ziemassvētki”

Interaktīvā muzejpedagoģiskā programma ar praktiskām aktivitātēm un demonstrējumu  

Programmas laikā dalībnieki apmeklēs turīga Kurzemes zemnieka saimniecību, kāda tā pastāvēja 19.gs. otrajā pusē. Dalībnieki iepazīsies ar Ziemassvētku svinēšanas tradīcijām: telpu pušķošanu, svētku ēdienu gatavošanu, maskošanos, bluķa vilkšanu, zīlēšanu. Dalībnieki vēros skala degšanu un iemācīsies vienu tradicionālo Ziemassvētku dziesmu.  Radošajā darbnīcā izgatavos tradicionālā telpu rotājuma - ķista elementus. Apskatīs kalvi un kopā ar kalēju lies laimes, jās ar zirgu, spēlēs tautas spēles un noslēgumā apmeklēs Usmas baznīcu, lai noklausītos M. Zariņa ērģeļmūzikas skaņdarba „Kurzemes baroks” audio ierakstu.

Mērķauditorija: 5-6 gadīgiem; 1. - 9. klase. Grupā maksimālais dalībnieku skaits - 25 bērni. Ilgums: 120 min. Programma pieejama decembrī un janvārī. Programma latviešu valodā. Samaksa par programmu: EUR 71,14. Ieejas maksa muzejā: pirmsskolas vecuma bērniem – bez maksas; skolēniem EUR 0,70 (1.12. - 31.01.)

 „Metens nāca pār kalniņu”

Interaktīvā muzejpedagoģiskā programma ar praktiskām aktivitātēm un demonstrējumu 

Dalībnieki Priedes kroga stadulā apskatīs ziemā lietotos senos transporta līdzekļus - ragavas un kamanas. Skolēni gūs priekšstatu par dzīvi vidēji turīga Kurzemes zemnieka saimniecībā vairāk nekā pirms 150 gadiem. Dalībnieki klausīsies stāstījumu par Meteņa svinēšanas tradīcijām: svētku ēdieniem, ciemos braukšanu, vizināšanos no kalna ar ragaviņām, lielīšanos, spēka un veiklības spēlēm, budēļu un ķekatu masku gājieniem, Meteņa dzīšanu. Programmas otrajā daļā - masku darbnīca.

Mērķauditorija: 5-6 gadīgiem; 1. - 9. klase. Grupā maksimālais dalībnieku skaits - 25 bērni. Ilgums: 120 min. Programma pieejama janvārī un februārī.  Programma latviešu valodā. Samaksa par programmu: EUR 71,14. Ieejas maksa muzejā: pirmsskolas vecuma bērniem - bez maksas; skolēniem EUR 0,70 (1.01. - 29.02.)

„Nāc nākdama, Liela diena!”

Interaktīvā muzejpedagoģiskā programma ar praktiskām aktivitātēm un demonstrējumu 

Programmas laikā dalībnieki iepazīsies ar Kurzemes zemnieka vai zvejnieka saimniecību un klausīsies stāstījumu par pavasara saulgriežu tradīcijām: saules sagaidīšanu, mazgāšanos strautā, putnu dzīšanu, olu krāsošanu un šūpoļu kāršanu. Dalībnieki piedalīsies improvizētā putnu dzīšanas rituālā, veiklības spēlēs, dažādās sacensībās ar olām, tāpat būs iespēja kārtīgi izšūpoties.

Mērķauditorija: 5-6 gadīgiem; 1. - 9. klase. Grupā maksimālais dalībnieku skaits - 25 bērni. Ilgums: 120 min. Programma pieejama martā un aprīlī. Programma latviešu valodā. Samaksa par programmu: EUR 71,14. Ieejas maksa muzejā: pirmsskolas vecuma bērniem - bez maksas; skolēniem EUR 0,70 (1.03. - 30.04.)

„Ganu spēles”
Interaktīvā muzejpedagoģiskā programma ar praktiskām aktivitātēm un demonstrējumu

Programma iepazīstina skolēnus ar 19. gs. un 20. gs. sākuma lauku bērnu dzīves vidi, to darbiem un nedarbiem. Programmas pirmajā daļā dalībnieki apskatīs kādu no muzejā esošajām sētām. Dalībnieki klausīsies stāstījumu par celtnēm, kas reiz bija sastopamas katrā lauku sētā - dzīvojamo māju, klēti, kūti, pirti u.c., uzzinās to nozīmi saimniecībā. Programmas otrajā daļā skolēni apgūs kustību spēles, kādas agrāk bērni spēlēja, ejot ganos un atpūšoties kopīgos brīvbrīžos. Spēļu mērķis ir mācīt skolēnus sadarboties, izjust kustību prieku un attīstīt prasmi saturīgi pavadīt laiku brīvā dabā. Tā kā visa programma notiek āra apstākļos un ietver daudzveidīgas fiziskas aktivitātes, ir nepieciešams atbilstošs apģērbs.

 Mērķauditorija: 5-6 gadīgiem; 1. - 12. klase. Grupā maksimālais dalībnieku skaits - 25 bērni. Ilgums: 120 min. Programma latviešu, krievu un angļu valodā. Programma pieejama no aprīļa līdz oktobrim. Samaksa par programmu: EUR 71,14; svešvalodā EUR 85,37. Ieejas maksa muzejā: pirmsskolas vecuma bērniem - bez maksas; skolēniem EUR 1,40 (1.05. - 30.09.) EUR 0,70 (1.04. - 30.04. un 1.10 - 31.10.)

 

 

Pēdējoreiz atjaunināts:22.09.2021