Latvijas Skolas Soma


Piedāvājums programmai "Latvijas skolas soma" 2020. gadā

Programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros iespējams apmeklēt jebkuru Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja piedāvāto pārskata vai tematisko ekskursiju, kā arī visas muzejpedagoģiskās programmas. Ar pilnu ekskursiju piedāvājumu var iepazīties muzeja mājaslapas sadaļā „Piedāvājums bērniem un jauniešiem”. Tomēr, sekojot programmas “Latvijas skolas soma” vadlīnijām – klātienē iepazīt Latviju mākslas un kultūras norisēs, pašiem redzēt, dzirdēt un darīt, Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina, mācību procesa papildināšanai, skolēnus un pedagogus izvēlēties interaktīvās muzejpedagoģiskās programmas ar praktiskām aktivitātēm un demonstrējumiem.    

Ekskursijas ir iepriekš jāpiesaka, rakstot uz Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! vai zvanot pa tālr. 67994106.

Lūdzam izglītības iestāžu audzēkņu grupas uz ekskursijām ierasties savlaicīgi (apmēram 10 minūtes pirms ekskursijas sākuma). Atgādinām, ka muzeja ekspozīcija atrodas brīvā dabā, tāpēc aicinām izvēlēties laikapstākļiem atbilstošu apģērbu un apavus. Bērnu un jauniešu grupas pavadošos pedagogus lūdzam, gatavojoties muzeja apmeklējumam, jau iepriekš pārrunāt uzvedības noteikumus muzejā. Skolēnu grupās uz katriem 10 bērniem 1 grupu pavadošam pedagogam ieeja muzejā ir bez maksas.

„Rudentiņš bagāts vīrs! ”
Interaktīvā muzejpedagoģiskā programma ar praktiskām aktivitātēm un demonstrējumu 

Dalībnieki gūs priekšstatu par dzīvi Vidzemes zemnieka sētā pirms vairāk nekā 200 gadiem, klausīsies stāstījumu par lauku auglības garu Jumi, svinībām, kas rīkotas pēc lielo rudens darbu pabeigšanas – Miķeļiem un Mārtiņiem jeb Apjumībām un Apkūlībām. Izzinās darbu rijā un apskatīs kulšanas darbarīkus – spriguļus, dakšas, grābekļus u. c., mācīsies malt graudus ar rokas dzirnavām, apgūs seno laiku spēles un rotaļas.

Mērķauditorija: 5–6 gadīgiem; 1.–8. klase. Grupā maksimālais dalībnieku skaits – 25 bērni. Ilgums: 120 min. Programma pieejama septembrī un oktobrī. Programma latviešu valodā.  Samaksa par programmu: EUR 71,14. Ieejas maksa muzejā: pirmsskolas vecuma bērniem – bez maksas; skolēniem EUR 1,40 (1.09. –30.09.) un EUR 0,70 (1.10.–31.10)

„Nu atnāca Ziemassvētki”
Interaktīvā muzejpedagoģiskā programma ar praktiskām aktivitātēm un demonstrējumu  

Programmas laikā dalībnieki apmeklēs turīga Kurzemes zemnieka saimniecību, kāda tā pastāvēja 19.gs. otrajā pusē. Dalībnieki iepazīsies ar vakarēšanas paražu un Ziemassvētku svinēšanas tradīcijām (telpu pušķošanu, apgaismošanu, svētku ēdienu gatavošanu, bluķa vilkšanu, zīlēšanu, maskošanos).  Dalībnieki izgatavos tradicionālā telpu rotājuma – ķistas – elementus. Apskatīs kalvi un kopā ar kalēju lies laimes, jās ar zirgu, spēlēs tautas spēles un noslēgumā apmeklēs Usmas baznīcu, lai noklausītos M. Zariņa ērģeļmūzikas skaņdarba „Kurzemes baroks” audio ierakstu.

Mērķauditorija: 5–6 gadīgiem; 1.–8. klase. Grupā maksimālais dalībnieku skaits – 25 bērni. Ilgums: 120 min. Programma pieejama decembrī un janvārī. Programma latviešu valodā. Samaksa par programmu: EUR 71,14. Ieejas maksa muzejā: pirmsskolas vecuma bērniem – bez maksas; skolēniem EUR 0,70 (1.12.–31.01.)

„Metens nāca pār kalniņu”
Interaktīvā muzejpedagoģiskā programma ar praktiskām aktivitātēm un demonstrējumu 

Skolēni gūs priekšstatu par dzīvi vidēji turīgā Kurzemes zemnieka saimniecībā apmēram pirms 150 gadiem. Viņi uzzinās par Meteņa svinēšanas tradīcijām: raksturīgākajiem ēdieniem, rituālajām darbībām, kas nodrošināja labu linu ražu, maskotajiem ciemiņiem, jaunu meitu zīlēšanu par precēšanos, Meteņa dzīšanu. Programmas otrajā daļā – masku darbnīca.

Mērķauditorija: 5–6 gadīgiem; 1.–8. klase. Grupā maksimālais dalībnieku skaits – 25 bērni. Ilgums: 120 min. Programma pieejama janvārī un februārī.  Programma latviešu valodā. Samaksa par programmu: EUR 71,14. Ieejas maksa muzejā: pirmsskolas vecuma bērniem – bez maksas; skolēniem EUR 0,70 (1.01.–29.02.)

„Nāc nākdama, Liela diena!”
Interaktīvā muzejpedagoģiskā programma ar praktiskām aktivitātēm un demonstrējumu 

Programmas laikā dalībnieki iepazīsies ar turīga Kurzemes zemnieka vai zvejnieka saimniecību. Iegūs priekšstatu par pavasara saulgriežu tradīcijām – telpu pušķošanu, svētku ēdienu gatavošanu, saules sagaidīšanu, putnu dzīšanu, olu krāsošanu un šūpoļu kāršanu. Dalībnieki piedalīsies veiklības spēlēs, dažādās sacensībās ar olām, būs iespēja kārtīgi izšūpoties šūpolēs.

Mērķauditorija: 5–6 gadīgiem; 1.–8. klase. Grupā maksimālais dalībnieku skaits – 25 bērni. Ilgums: 120 min. Programma pieejama martā un aprīlī. Programma latviešu valodā. Samaksa par programmu: EUR 71,14. Ieejas maksa muzejā: pirmsskolas vecuma bērniem – bez maksas; skolēniem EUR 0,70 (1.03.–30.04.)

„Ciemos zvejniekciemā”
Interaktīvā muzejpedagoģiskā programma ar praktiskām aktivitātēm un demonstrējumu 

Dalībnieki gūs priekšstatu par dzīvi Kurzemes zvejnieku sētās pirms vairāk nekā simts gadiem. Dalībnieki aplūkos zvejniecības aprīkojumu – vēžu un nēģu murdus, zvejnieka zābakus, ledus piešus u.c.  Programmas otrajā daļā dalībnieki izzinās senās īpašumzīmes un piedalīsies jūras akmentiņu dekorēšanas darbnīcā, kā arī zvejnieku veiklības sacensībās.

Mērķauditorija: 5–6 gadīgiem; 1.–8. klase. Grupā maksimālais dalībnieku skaits – 25 bērni. Ilgums: 120 min. Programma pieejama no aprīļa līdz oktobrim. Programma latviešu un krievu valodā. Samaksa par programmu: EUR 71,14; svešvalodā EUR 85,37; Ieejas maksa muzejā: pirmsskolas vecuma bērniem – bez maksas; skolēniem EUR 1,40 (1.05.–30.09.) un EUR 0,70 (1.10. –30.04.)

„Ganu spēles”
Interaktīvā muzejpedagoģiskā programma ar praktiskām aktivitātēm un demonstrējumu

Programma iepazīstina skolēnus ar 19. gs. un 20. gs. sākuma lauku bērnu dzīves vidi, to darbiem un nedarbiem.  Programmas lielāko daļu aizņem spēles un rotaļas.  To mērķis ir veidot pozitīvu attieksmi pret sevi, citiem cilvēkiem un apkārtējo vidi, stiprināt veselību, izjust kustību prieku un attīstīt prasmi sadarboties. Programma vienlaikus māca, kā saturīgi pavadīt laiku brīvā dabā. Fiziski aktīva programma, kurai nepieciešams atbilstošs apģērbs, visa nodarbība norit brīvā dabā.  

Mērķauditorija: 5–6 gadīgiem; 1.–12. klase. Grupā maksimālais dalībnieku skaits – 25 bērni. Ilgums: 120 min. Programma latviešu un krievu valodā. Programma pieejama no aprīļa līdz oktobrim. Samaksa par programmu: EUR 71,14; svešvalodā EUR 85,37. Ieejas maksa muzejā: pirmsskolas vecuma bērniem – bez maksas; skolēniem EUR 1,40 (1.05. –30.09.) EUR 0,70 (1.04.–30.04.)

„Savs kaktiņš, savs stūrītis zemes”
Interaktīvā muzejpedagoģiskā programma ar praktiskām aktivitātēm un demonstrējumu 

Programmas laikā skolēni gūs priekšstatu par dzīvi Jaunsaimniecībā – saimniecībā, kura radās 1920. gada Agrārās reformas rezultātā. Līdzdarbojoties skolēni varēs iepazīt veidus, kā senāk mazgāta un gludināta veļa. Tiks apmeklētas amatnieku darbnīcas, dalībnieki varēs izmēģināt spēkus virves vīšanā un grīdceliņa aušanā. Programmas noslēgumā tiks apskatītas Pakalnu dzirnavas.

Mērķauditorija: 6.–12. klase. Grupā maksimālais dalībnieku skaits – 25 bērni. Ilgums: 120 min. Programma pieejama no maija līdz septembrim. Programma latviešu valodā. Samaksa par programmu: EUR 71,14. Ieejas maksa muzejā: skolēniem EUR 1,40 (1.05.–30.09.)

Pieteikšanās: Lūdzu, ieslēdziet Javascriptu, lai redzētu e-pasta adresi! vai zvanot 67994106

Pēdējoreiz atjaunināts:04.03.2020