Lieldienas 16. un 17.aprīlī

Š.g. 16. un 17. aprīlī no plkst. 10:00 – 16:00 nosvinēt Lieldienu svētkus visus mīļi aicina Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs. Kopā varēsim šūpoties, olas krāsot un ripināt, iet rotaļās un ne to vien! Radošās darbnīcas, tradīciju izzināšana, lielās olas dekorēšana, dažādas izpriecas un tradicionālais Lieldienu tirdziņš, kurā piedalās amatnieki un pārtikas tirgotāji.

Brīvdabas muzeja Lieldienu programmā apvienotas kā kristīgās, tā arī tradicionālās kultūras vērtības. Latvieši ticēja, ka, veicot ar olām Lieldienu izdarības, dzīvības spēks, kas tām piemīt, pāriet uz cilvēkiem un dzīvniekiem. Kā ticējumi vēsta - Lieldienu rītā agri jāceļas, lai visu gadu možums un laime. Lieldienu simbols - ola ir nākusi no pagāniskajām tradīcijām. Tā simbolizē sauli un jaunas dzīvības sākumu.  Savukārt zaķis latviešu kultūrā ir ienācis no Vācijas un ir auglības un bagātības simbols. Arī olu krāsošanas tradīcijas latvieši ir pārņēmuši no vāciešiem.

Šogad galvenās aktivitātes notiks Kurzemes zvejniekciema pļavā, Gadatirgus laukumā pie lielajām šūpolēm un Kurzemes zemnieka sētā.

Kā lieli, tā mazi Brīvdabas muzeja apmeklētāji abas dienas varēs paši krāsot olas pēc senām latviešu tradīcijām. Gan olas, gan sīpolu mizas un citus dabas materiālus krāsošanai, gan lielo olu vārāmo katlu un ugunskuru sarūpēsim mēs. Jums nepieciešams tikai darbošanās prieks un, kas zina - varbūt tieši jums izdosies nokrāsot savu visskaistāko Lieldienu olu! Vistu oliņas mums sarūpējuši Balticovo.

Olu sišanās ir viena no jautrākajām aktivitātēm Lieldienās. Vienmēr ir mazliet cīņa par stiprāko olu un visvairāk olu kaujās izcīnītajām olām. Viens no ticējumiem ir, kam stiprāka ola, tas ilgāk dzīvos. Un īpaši svarīgi esot ievērot principu: Pirmajās Lieldienās sitas ar tievo galu, Otrajās Lieldienās – ar resno galu.

Pasākumu programma

16.un 17. aprīlī

• Muzeja teritorijā tiks uzstādītas lielas un mazas šūpoles; šūpošanāsLieldienās ir maģisks rituāls, kas simboliski atdarina saules šūpošanos un dancošanu Lieldienu rītā. Jāšūpojas, lai būtu laba raža rudenī, un vasarā nekostu odi.
  • Visu pasākuma laiku amatnieku un mājražotāju tirdziņš Gadatirgus laukumā, kurā piedalās vairāk nekā 100 amatnieki un pārtikas tirgotāji.
  • Lielajam olu krāsošanas galdam neviens paiet garām nevarēs, tas atradīsies Kurzemes zvejniekciema pļavā;
  • Radošās darbnīcas: olu krāsošanas, māla svilpaunieku izgatavošanas, podu apgleznošanas, olu ripināšanas un loka šaušanas. Spēlēsim galda spēles “Gardumu darbnīca” un “Pūķa ligzda”.
  • Senās lauku spēles ar vecmeistaru Aldoni Baldiņu un milzu koka olas noformēšana Kurzemes zemnieka sētā;
  • Studijas “Auseklis” kalēju darbnīca Mērsraga smēdē;
  • No 12.00-16.00 Lieldienu rotaļas ar folkloras kopām Gadatirgus laukumā;
  • Mielasts svaigā gaisā Kurzemes zvejniekciema pļavā, īpaši Lieldienu ēdieni Priedes krogā un Pūnītē;
  • Vizināšanās zirga mugurā.

16.aprīlis, svētdiena

10:00 Dievkalpojums un svētku koncerts Usmas baznīcā. Dievkalpojuma laikā notiks Svētdienas skolas nodarbība bērniem, kur piedalīties var ikviens bērns. Mazie bērni (līdz 4 gadiem) aicināti piedalīties kopā ar vecākiem

12.00-13.30 ģimeņu folkloras kopa “Kokle”

13.30-14.00 spēles, svilpaunieku melodiju prezentācija (muzeja amatnieki M.Dubkēvičs un G.Jansons)

14.15-15.45 folkloras kopa “Garataka”

17.aprīlis , pirmdiena

12.00-13.20 Bērnu folkloras kopa Zvīgzna

13.30-14.30 Folkloras kopa “Zemundes muižas muzikanti”, rotaļas

14.45-15.45 Folkloras kopa “Teikas muzikanti”

Brīvdabas muzeja Galvenā ieeja ir Brīvdabas ielā 21. Pasākuma laikā būs atvērti arī Rietumu vārti. Bezmaksas autostāvvietas gan pie Galvenajiem, gan Rietumu vārtiem.

Ieejas biļešu cenas: 2.00 € pieaugušajiem, 1.40 € pensionāriem, 1.40 € studentiem, 0.70 € skolēniem, 4.00 € ģimenes biļete (2 pieaugušie un 1–4 bērni līdz 18 gadu vecumam vai viena daudzbērnu ģimene). Pirmsskolas vecuma bērniem ieeja bez maksas. Biļetes var iegādāties gan pirms pasākuma kasēs pie muzeja ieejām, gan arī www.bilesuparadize.lv

Pasākumu atbalsta „BALTICOVO”.

Pēdējoreiz atjaunināts:11.04.2017