GRĀMATAS ATKLĀŠANAS SVĒTKI

2015. gada 6.jūnijā plkst. 12.00 Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Izstāžu zālē notiks krājuma nodaļas vadītājas Dainas Kraukles grāmatas „Gadatirgi Latvijā. Rīga” atvēršanas svētki.

Iecerētais izdevums par gadatirgiem Latvijā piecās grāmatās nu ir pabeigts. Ir pagājuši desmit gadi, kopš devos pirmajā ekspedīcijā uz Kurzemi, lai vāktu informāciju, pierakstītu aculiecinieku stāstījumus par tik bezgala interesanto, nozīmīgo, emocionālo un daudzveidīgo notikumu kāds ir gadatirgus. Uzklausīti ap diviem simtiem teicēju visos Latvijas novados, iepazīti un iemīlēti cilvēki, kuru gaišās bērnības un jaunības atmiņas nu ierakstītas grāmatās. Laika ritējums nav apturams, un daudzus no viņiem šodien vairs nevar sastapt, tādēļ vēl jo svarīgāks šķiet viss uzzinātais un jaunatklātais. Esmu pateicīga visiem, kuri dalījās ar mani savās atmiņās, un ceru, ka teicēju sulīgie un dzīvespriecīgie vēstījumi darīs optimistiskākus arī Jūs, lasītāji, rosinās izzināt savas dzimtās puses īpatnējās tradīcijas un saprast, cik bagātīgs un neizsmeļams ir katrs cilvēks, kad viņš stāsta par lietām, kuras tā vai citādi bijušas nozīmīgas viņa mūžā.

Ir iepazītas gadatirgu tradīcijas visos četros Latvijas novados. Savs ritējums tiem bijis lepnajā Kurzemē, savs, vitālajā Latgalē. Vidzemnieki raduši visu darīt smalkāk, saskatot skaistumu niansēs, zemgaļi drošāk un pamatīgāk. Ir daudz kopīga, pietiekami, atšķirīgā. Bet visi ceļi, kā jau zināms, ved uz metropoli - Rīgu. Tās pievārtē Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā nu jau 45. reizi notiek Gadatirgus – tautas lietišķās mākslas svētki, nozīmīgs pasākums latviešu kultūras kontekstā. Atmosfēra, kas valda Gadatirgū, ir unikāla, to ļauts baudīt katram. Bet aiz šķietamā viegluma slēpjas daudzu cilvēku darbs, zināšanas, sirds siltums un radošums. Šis ir mūsu mantojums. Ceru, ka arī Jums, lasītāji, tas būs kā pūrs, no kura pasmelties spēku jaunām ierosmēm.

Brīvdabas muzeja krājuma nodaļas vadītāja Daina Kraukle

 

 

Pēdējoreiz atjaunināts:27.05.2015