12. februārī notiks "Muzeju dārzu diena" par mantoto augu sēklu lološanu

Š.g. 12. februārī plkst.11.00  Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā notiks Latvijas Permakultūras biedrības un Brīvdabas muzeja rīkotā “Muzeju dārzu diena”, kas tiek organizēta NORDPLUS ADULT  starptautiskā projekta “Mantoto augu sēklu lološana muzeju dārzos" (Growing Seed Savers in Museums) ietvaros.

Pasākuma un projekta mērķis ir uzrunāt Latvijas muzejus un aicināt tos padziļināti pievērsties mantoto kultūraugu saglabāšanai un, veidojot muzeju dārzus, augu un puķu dobes no mantotām, zināmas izcelsmes seno augu sēklām, turpināt šo augu pastāvēšanu.

Latvijas teritorija vienmēr atradusies Rietumu un Austrumu krustcelēs: gan vācu, gan zviedru, kā arī poļu un krievu laiki – tie visi ir devuši nozīmīgu ieguldījumu kultūraugu daudzveidībā, jo vienmēr, kad mainījās vara, piļu un muižu dārznieki  līdzi veda sev ierastos kultūraugus. Šeit tie vai nu neizdzīvoja, vai arī adaptējās, krustojās, vairojās, tika veikta apzināta vai neapzināta izlase, un tā mēs esam tikuši pie bagātīga mantojuma. Taču mūsdienu globalizācija dara savu – neticamā ātrumā izzūd vietējie kultūraugi. Tāpēc mums ir jāuzņemas atbildība un rūpes par mantoto kultūraugu lološanu un saglabāšanu nākamajām paaudzēm.

Seminārā būs iespēja dzirdēt gan Cēsu viduslaiku pils dārznieces Līgas Eglītes pieredzes stāstu, gan apskatīt mākslinieces Magones Boleiko ainavu skiču idejas mantoto kultūraugu dobēm, gan Sandras Stabinges pārdomas par augu sēklu lološanas un maiņas “ētisko rāmi”. Par Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja iecerēm mantoto kultūraugu dobes veidošanā muzeja Jaunsaimnieka sētā stāstīs muzeja direktores vietniece Kristīne Kūla.

Muzeju dārzu diena” vienlaikus notiks gan zoom platformā, gan ierobežots dalībnieku skaits varēs seminārā piedalīties arī klātienē.

Vēl ir iespēja pieteikties semināra apmeklējumam šeit:

Plašāka informācija par mantotiem kultūraugiem šeit:

Fotoattēlos Dānijas un Igaunijas brīvdabas muzeju dārzi un Cēsu viduslaiku pils virtuves dārzs.

Pēdējoreiz atjaunināts:08.02.2022