Restaurētā Liepājas ostas noliktava apmeklētājiem būs pieejama no 1.maija

Piektdien, 24. martā notika restaurētās Liepājas ostas noliktavas “Bezdelīga” atklāšana. 17.gs. beigās celtā noliktava tika atjaunota, piesaistot Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansējumu, kā arī Valsts budžeta finanšu līdzekļus. Noliktavas pirmajā stāvā ir eksponēta muzeja plašā lāžu un skapju kolekcija, kā arī senie enkuri. Savukārt otrajā un trešajā stāvā ir novietoti muzeja krājumu priekšmeti.

Sakarā ar to, ka noliktava nav apkurināma, tās iekštelpas publiskam apmeklējumam būs pieejamas no š.g. 1.maija līdz ar vasaras sezonas sākumu.

Ostas noliktavas celtniecība ir datēta ar 1697.gadu, un tā bija viena no pirmajām ostmalas celtnēm. Noliktava piederējusi Liepājas tirgotājiem, kuri tajā glabāja labību, linus, kaņepājus, sāli, siļķes un citas preces. Abas piebūves celtas 1860. gados. Vienā atradās svari, otrā kantoris, kur reģistrētas pieņemtās un izdotās preces.

Ēka ir nozīmīga ar savdabīgo būvtehniku, kas atšķiras no citviet Latvijā izplatītā guļbūves veida ar baļķu savienojumu pakšos. Noliktavas sienas veidotas Rietumeiropā izplatītajā pildrežģa būvveida ietekmē, pielāgojot to vietējiem apstākļiem un iespējām. Ēkas ilgo mūžu nodrošināja mūrētie laukakmeņu pamati un stāvais, ar t.s. holandiešu dakstiņiem segtais jumts.

2006. gadā piebūvju konstrukciju stāvoklis bija kļuvis kritisks: ezera pusē atdalījušies pamatu akmeņi, daļēji satrūdējuši sliekšņi un statņu apakšējās daļas un ieliekušās vairākas sijas.

2014. gada 1. janvārī tika uzsākta noliktavas ēkas restaurācija, piemērojot celtni eksponēšanas un glabāšanas vajadzībām, kā arī publiskam apmeklējumam.

Pašlaik trīs gadus ilgušie ostas noliktavas restaurācijas darbi ir noslēgušies, un muzeja apmeklētājus iepriecinās jauns, restaurēts vēsturiskais objekts, kā arī iespēja iepazīties ar muzeja plašo lāžu un skapju kolekciju no visiem Latvijas novadiem – vairāk nekā 100 priekšmetiem, kas iepriekš atradās muzeja krājumos, un netika izstādīti apskatei zemnieku mājās un klētīs.

Pēdējoreiz atjaunināts:27.03.2017