Lielais GADATIRGUS būs 1. un 2. jūnijā

Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā 1. un 2. jūnijā notiks tradicionālais lielais Tautas lietišķās mākslas izstrādājumu Gadatirgus. Šogad Gadatirgus notiks 52. reizi. Tajā savu preci piedāvās vairāk nekā pieci simti amatnieku, pārtikas un kosmētikas mājražotāju, grāmatizdevēju un ēdinātāju. Būs arī plaša un daudzveidīga kultūras programma ar dejām, dziesmām, teātra izrādēm un visdažādākajiem amatu paraugdemonstrējumiem. Īpašs gods šogad tiks izrādīts maizei un abrai, simboliski daudzinot latviskās vērtības.

Gadatirgū vairāk nekā pieci simti meistaru piedāvās apskatīt un iegādāties keramikas izstrādājumus, dažādus pinumus, ar tradicionālām apstrādes metodēm darinātus koka  priekšmetus, ādas izstrādājumus,  metālkalumus, rotkaļu darinātas rotas, audēju austus galdautus, dvieļus, lakatus un segas, būs adījumi un tamborējumi, varēs iegādāties apģērbu, dabīgo kosmētiku un pirtslietas, kā arī rotaļlietas, sveces,  stikla, poligrāfijas izstrādājumus u.c. Būs visāda veida maizīte, rauši, pīrāgi, cepumi, piparkūkas,  kūpināta gaļa un desas, zivis, piena produkti, medus, ziedputekšņi, vasks, gan svaigi dārzeņi, ogas un augļi, gan konservējumi – mērces, sīrupi, ievārījumi, kaņepju izstrādājumi, cigoriņu kafija, dabīgās tējas, sukādes, konfektes, saldējums un dažādi dzērieni.

 Tirgū varēs ne tikai iegādāties tautas lietišķās mākslas darinājums, bet būs virkne amatnieku, kas savas prasmes būs gatavi arī rādīt un mācīt. Varēs apgūt pirmās iemaņas keramikas darbnīcā, skalu grozu pīšanā, vilnas vērpšanā, burbuļsaktu kalšanā, piekariņu gatavošanā,  karošu grebšanā, pastalu gatavošanā, celaiņu aušanā, knipelēto mežģīņu darināšanā u.c. Tirgus laukumā varēs vērot, kā koka amatnieks Juris Balodis divu tirgus dienu laikā izgrebs abru.

“Latvijā nav daudz kultūras notikumu, kas  noturētu tik nezūdošu interesi jau vairāk nekā 50 gadus. Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Gadatirgum Latvijas kultūrtelpā ir ļoti nozīmīga vieta un tas allaž bijis arī svarīgs tautas nacionālās pašapziņas stiprinātājs. Līdzīgi kā dziedātāji un dejotāji pulcējas Dziesmu un Deju svētkos, tā amatnieki un tautas lietišķās mākslas meistari ik gadu sabrauc no visām Latvijas malām, lai rādītu savas prasmes, dalītos ar pieredzi un smeltos jaunus iespaidus turpmākajam darbam. Mūsu Gadatirgus ir nozīmīgs arī, lai ieinteresētu jauno paaudzi pārmantot seno amatu prasmes” – stāsta muzeja direktore Zanda Ķergalve.

Būs tirgus lustes kopā ar Ivetu un Vidvudu Medeņiem un sestdien, 1. jūnijā - Limbažu kapelu “Ziemeļmala”, kapelu “Brička”, etno kompāniju “Zeidi”, Daugmales kapelu un folkloras kopu, kā arī Drabešu muižas muzikantiem,  bet svētdien, 2. jūnijā, tirgus lustes būs ar etnoprieka grupu “Ogas”, deju ansambli “Dancītis”, Valmieras kultūras centra Tautas mūzikas kopu,  postfolkloras grupu “Kaligo”,  Aleksandru Maijeru un Hariju Vagrantu.  

Uz skatuves pie Rietumu vārtiem 1. jūnijā plkst. 11:00 un 14:00 būs iespēja noskatīties Edvarda Vulfa lugu “Tapiņa atgriešanos” Mārsnēnu amatierteātra izpildījumā, bet 2. jūnijā plkst.11:00 un 14:00 Iļģuciema Kultūras centra studijas “Rampa” viencēlienus - Annas Brigaderes  “Čaukstenes” un Rūdolfa Blaumaņa "Pēc pirmā mītiņa".

Ieeja muzejā būs arī pa Rietumu vārtiem (no Bonaventuras ielas) un Berģu vārtiem (Berģu iela 70A)

Biļetes arī internetā: https://www.bilesuparadize.lv/lv/performance/30735

Līdz ar Tautas lietišķās mākslas izstrādājumu gadatirgu Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, 1. un 2. jūnijā no aptuveni plkst. 8.00 līdz plkst. 17.00 tiks organizēti papildus reisi 31. trolejbusa maršrutā. Tāpat, lai uzlabotu sabiedriskā transporta regularitāti no Juglas, no plkst. 9.27 līdz plkst. 17.00 tiks organizēts papildus autobusa maršruts “Brīvdabas muzejs – Jugla”, kas kursēs ik pa 30 minūtēm.   

Autobuss “Brīvdabas muzejs – Jugla” virzienā no Juglas kursēs no autobusu un trolejbusu dispečerpunkta “Jugla” pa Murjāņu ielu, Silciema ielu, Brīvības gatvi līdz pieturvietai “Brīvdabas muzejs”.

Virzienā no Brīvdabas muzeja autobusi kursēs no pieturvietas “Brīvdabas muzejs” pa Brīvības gatvi, pa Berģu pārvadu apgriezīsies braukšanai pretējā virzienā, tālāk pa Brīvības gatvi, Silciema ielu, Murjāņu ielu līdz autobusu un trolejbusu dispečeru punktam “Jugla”.

31. trolejbusa saraksts ar papildu reisiem

Speciālā autobusa saraksts

 

 

Pēdējoreiz atjaunināts:29.05.2024