Jāņu ielīgošana Vēveros un vasaras saulgrieži Vītolniekos

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz Jāņu ielīgošanu Vecpiebalgas novadā Muzejā VĒVERI 18. jūnijā no plkst. 19:00 un Vasaras saulgriežu svinībām 21. jūnijā Rucavas novadā Papes Ķoņu ciema zvejnieku sētā VĪTOLNIEKI no plkst. 17:00. Svētki tiks svinēti sadarbībā ar Vecpiebalgas novada domi un Rucavas tradicionālās kultūras centru.

Vecpiebalgas novadā LEBM lauku ekspozīcijā “Vēveri” viss kā Jāņu vakarā. Alus un siers, Jāņu zāļu vākšana un vainagu pīšana, ugunskura iedegšana, pūdeles celšana, ugunsrata ripināšana, uguns plosta peldināšana un citi rituāli. Līgošana, aplīgošana, danči un rotaļas  kopā ar Rīgas folkloras kopām „Grodi” un „Garataka”.  Jāņatēvs būs Andris Kapusts un Jāņamāte - Aīda Rancāne. Svētki līdz saullēktam!
Plkst.19.00 aicinām uz Vecpiebalgas amatierteātra izrādi “Skroderdienas Silmačos” (režisore Inese Pilābere). Uz izrādi ir jāiegādājas biļetes norises vietā. Darbosies bufete.
Rucavas novada Papes Ķoņu ciema zvejnieka sētā “Vītolnieki” Vasaras saulgriežos tiks izdzīvotas senās Jāņu nakts tradīcijas – vainagu vīšana, saules pavadīšanas rituāls jūras krastā, uguns rituāls un dejas, un dziesmas saules lēkta sagaidīšanai. Īsākās nakts sagaidīšana un sveikšana, lāpu gājiens un mielošanās pie garākā galda Papē!
Vasaras saulgriežu svinības sāksies “Vītolnieku” priekšpagalmā, kur tiks lasītas zālītes, vīti vainagi, dziedātas Jāņu dziesmas. Sagaidīsim un aplīgosim Jāņa bērnus, izvēlēsim vakara Jāņa tēvu un māti. Pēc rotaļām un mielošanās dosimies svētīt saulrietu jūras malā – Jāņgunis kāpās, lāpu gājiens un Saulgriežu ugunskura iedegšana “Vītolnieku” sētā, Jāņu dziesmas, goda mielasts un danči.
Rucavas sievas galdā liks pašceptu maizi, pašu sietu Jāņu sieru, balto sviestu, kvasu un alu. Cienastu ieteicams ņemt līdzi arī pašiem. Lūgums līdzdalību pieteikt zvanot uz tālr.26814051 Sandrai Aigarei. Svētki līdz saullēktam!
Ieteicams ģērbties silti. Priecāsimies par katru, kurš būs ģērbies tautas tērpā vai tērpā ar latviskiem rotājumiem, kuram līdzi būs savas Jāņu zāles un jau sapīti Jāņu vaiņagi.
Ieeja uz Jāņu ielīgošanu un Vasaras saulgriežu svinībām – bez maksas.

 

 

Pēdējoreiz atjaunināts:07.06.2016