Eiropas kultūras Mantojuma dienas 2016

Eiropas kultūras mantojuma dienām, kas šogad veltīta kultūrvēsturiskajai ainavai, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija ir izvirzījusi Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja lauku ekspozīciju muzeju „Vēveri”.

Piebalgas Vēveriem ir vismaz 400 gadu sena vēsture. Pirmoreiz minēti 1601. gada zviedru revidentu dokumentos kā viena saimniecība. 18. gadsimta beigās iezīmēti kartē. Ilgajā miera posmā pēc Ziemeļu kara iedzīvotāju skaits auga. “Mērnieku laikos” – 1878. gadā, kad piebaldzēni izpērk zemi no muižas dzimtsīpašumā, Vēveros ir jau astoņas sētas. Gadu gaitā veidojās tagad dabā redzamais sētu savstarpējais izkārtojums un apbūve. 1928. gada lauksaimniecības skaitīšanā astoņās saimniecībās bija kopā ap 40 dažāda rakstura ēku. Lai saglabātu vēsturiski veidojušos kultūrainavu ar senatnīgām sētām, ēkām, ceļiem, koku stādījumiem, kā arī eksponētu ēkas – Piebalgas zemnieku darba un dzīves pieminekļus – in situ, vidē un vietā, kur tie radušies, 20. gadsimta 80. gados Vēveros iekārtota Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja lauku ekspozīcija. No senajām Vēveru saimniecībām sešas ir muzeja pārziņā, bet Lejasvēveri un Jaunvēveri – mantinieku privātīpašums.

Pēdējoreiz atjaunināts:20.04.2016