Brīvdabas muzejā apskatāma izstāde “Muzeja ieguvumi 2019”

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Izstāžu zālē no 2019. gada 6. decembra līdz 2020. gada 31. martam būs apskatāma izstāde “Muzeja ieguvumi 2019”, kurā ir eksponēta daļa no šī gada muzeja krājuma jaunieguvumiem.

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja krājums ik gadu tiek papildināts ar jauniegūtiem priekšmetiem. Lielākā daļa no tiem muzejam tiek dāvināti, tomēr nelielu daudzumu priekšmetu muzejs iegādājas no priekšmetu darinātājiem vai īpašniekiem. Arī mērķtiecīgi plānotajās muzeja etnogrāfu ekspedīcijās vēl arvien izdodas atrast interesantus priekšmetus un dokumentus, kuri papildina muzeja krājumu.

Muzeja krājumā ietilpst senceltnes ar to pamatfunkcijai nepieciešamo konstruktīvo un dekoratīvo detaļu kopumu, kas raksturo tautas celtniecības attīstību Latvijā un dzīvesveidu no 18. gadsimta līdz 20. gadsimta vidum, kā arī apģērbi, iedzīves priekšmeti, darbarīki un dokumenti, kas nepieciešami eksponātēku iekārtošanai un atbilstošas vides radīšanai, un papildus informācijas iegūšanai to izpētes procesā. Krājumā ir arī latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumu kolekcija, kas raksturo šīs jomas attīstību no 20. gadsimta 70. gadiem līdz mūsdienām.

Savā ziņā unikāls izstādes eksponāts ir somu audēju grāmata, kuras faksimilizdevums ar muzeja Etnogrāfijas nodaļas vadītājas Aijas Jansones ievadtekstu šogad izdots grāmatas formātā. Šī eksponāta restaurāciju ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu ir veikusi pieredzes bagātā restauratore Ārija Ubarste. Nozīmīgs ieguvums muzeja krājuma papildināšanai ir katoļu dievnama karogs, ko dāvinājis priesteris Oļegs Misjūns, kā arī altārsegas, ornāti un svečturi no Balvu novada (Tilžas, Rugāju, Krišjāņu) katoļu dievnamiem. Izstādē eksponēts interesants jaunieguvums – 2019. gadā dāvinājumā saņemtās tekstilijas, kuras Abrenē lietojusi Anna Lepnova. Par to esam pateicīgi dāvinātājai Taisijai Parfenovai. Izcilu meistara prasmi apliecina rokdarbnieces un audējas, Tautas daiļamata meistares Valentīnas Barkānes darinātā sedziņa.  Autore ilgus gadus ir darbojusies Tautas lietišķās mākslas studijā “Rīdze”. Vairākus interesantus priekšmetus muzejam dāvinājis Sergejs Solovjovs, piemēram, etiķetes ar Brīvdabas muzeja ēkām. Sirsnīgi pateicamies visiem, kuri dāvinājuši muzejam eksponātus – Eināram Dumpim, Astrai Danenfeltei u.c.

Mūsdienu tautas lietišķās mākslas kolekciju ik gadus papildinām ar priekšmetiem, kuri darināti apliecinot amata meistaru izcilās prasmes, kā arī tādiem priekšmetus, kuros izpaužas konkrētajam laikam raksturīgie darba paņēmieni, materiāli u.c.  Šogad kolekciju papildinājām ar keramikas, koka un tekstilizstrādājumiem. Vienmēr interesanti, kad autori atrod jaunus tehniskus paņēmienus, kas veiksmīgi papildina tradicionālās priekšmetu formas – šoreiz mūs priecē Gaida Barovska darinātais koka trauks, kas rotāts ar autora izpētītu un novatorisku tehniku. Esam priecīgi savā krājumā iegūt gan tradicionālo, gan tik mūsdienīgo gaismas lukturi, ko darinājis kalējs Kaspars Auza.

Izsakām vislielāko pateicību visiem, kuri dāvinājuši muzejam nepieciešamos priekšmetus, kas turpmāk kuplinās gan muzeja ekspozīciju, gan arī tiks saglabāti nākamajām paaudzēm.

Noderīga informācija apmeklētājiem.
Pie muzeja pieejama bezmaksas autostāvvieta.
Mājdzīvniekus lūdzam šoreiz atstāt mājās.
Muzejā var tikt fotografēts un filmēts.

Ģimenēm ar bērniem.
Pirmsskolas vecuma bērniem ieeja muzejā ir bez maksas.
Vecākiem ar pašiem mazākajiem – pieejama pārtinamā istaba.
Ieejas biļete muzejā ģimenei (1 līdz 2 pieaugušie + 1 līdz 4 bērni līdz 18 gadu vecumam) 4,00€.

Ieeja, darba laiks un cenas.
Izstāde apmeklētājiem ir atvērta no trešdienas līdz svētdienai, no plkst. 10.00 līdz 17.00. Muzeja apmeklētāji izstādi var apskatīt bez papildu maksas. Ieejas maksa muzejā skolēniem 0,70€, pilna laika studentiem 1,40€, pensionāriem 1,40€, pieaugušajiem 2,00€.

Pēdējoreiz atjaunināts:06.12.2019