9. jūlijā folkloras festivāls Baltica

9.jūlijs, Novadu diena Latvijas Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā

11.00-17.00 folkloras kopu priekšnesumi “Vēsturisko zemju dzīvais mantojums” Vidzemes, Kurzemes un Lībiešu zemnieka-zvejnieka sētās.

Iespēja dzirdēt un redzēt folkloras kopu priekšnesumus no visiem Latvijas etnogrāfiskajiem novadiem, arī kopā sadziedāt, sadancot un iemācīties kādu jaunu spēli vai rotaļu.

11.00-17.00 pasaulē dižākās kokles – bāgas ieskandināšana Kurzemes sētas dzīvojamā ēkā.

Dižkokli 1947.gadā izgatavojis meistars Jānis Eduards Krauksts un tā glabājusies kādā savrupmājā Jūrmalā vairāk kā 60 gadus. Savukārt, muzejā, respektējot instrumenta senumu un uzglabāšanas apstākļus, apskatāma būs kokles identiska kopija, ko gatavojis kokļu meistars Rihards Valters. Tās iespaidīgais garums ir 2,10m. Ikvienam apmeklētājam būs iespēja ieskandināt instrumentu, kā arī iegūt informāciju par instrumenta oriģināla vēsturi un izpētes gaitu.

11.30-18.00 folkloras kopu priekšnesumi Ezermalā.

Uz apskaņotas skatuves uzstāsies kopas no visiem Latvijas etnogrāfiskajiem novadiem, kā arī Ukrainas folkloras kopas Mrya vadītāja un dalībniece Alla Gorina.

11.30-13.00 Latgales kulinārā mantojuma demostrējums un ukraiņu boršča degustācija Ezermalā

13.30-15.00 Vidzemes kulinārā mantojuma demostrējums un ukraiņu boršča degustācija Ezermalā

15.30-17.00 Kurzemes kulinārā mantojuma demostrējums Ezermalā

Gandrīz 20 folkloras kopu pārstāvji būs sagatavojuši un demonstrēs savam novadam raksturīgos ēdienus – būs iespēja skatīt sagatavošanas procesu un pēc tam nobaudīt dažādus raušus, zirņu pikas, bada zupu, rabarberu klimpas, auksto kamas skābputru, cūkas kājas ruleti, avīzē ceptu siļķi, pusnātneni ar zosti, cūkrāceņus, Rāznas ezera zivju zupu un vēl citus labumus, kā arī vērot sviesta kulšanas procesu.

Degustēt, apmaiņā pret ziedojumu, iespējams būs arī ukraiņu boršču.

Plkst. 12.00 muzeja Latgales ciema  Eleonorvilā notiks īpašs Kristus gravīrai veltīts svētbrīdis. Muzeja etnogrāfiskās ekspedīcijas laikā Krustpils Vissvētās Trīsvienības Romas katoļu baznīcā nejauši pamanīta Kristus gravīra, kas, kā liecina fotoattēli, pirms Eleonorvilas muižas kapelas pārvešanas uz muzeju, tajā atradusies. Prāvests Viktors Naglis to ir atvedis uz muzeju, un Kristus grafika atgriežas Eleonorvilas kapelā.  Minētā gravīra ir  19.gs. graviera darbs, iespējams, tapis Francijā, veidots akadēmiskā reālisma tradīcijās.

12.00-16.00 “Nāc ar mani spēlēties” jeb “Ko zinu gaidīt, ko negaidīt”:

Izzinoši uzdevumi folkloras kopām un muzeja apmeklētājiem.

• Tradicionālās spēles un rotaļas Ostmalā pie siena Pūnītes ar Nemateriālā kultūras mantojuma centra “Upīte” dalībniekiem;
  • Mīklu aplis pie Mērsraga kalēja kalves. Svarīgs nevis mīklu atminēšanas ātrums, bet precizitāte;
  • Baltikas svētku foto pie Hernhūtiešu saiešanas nama. #baltica2022, #festivalsbaltica. Iemūžināsim savu klātesamību un veidosim vēsturi kopā.
  • Dziesma Baltikai Ezermalā. Kāda ir katra šā brīža mīļākā tautas dziesma!? Ezermalā būs īpaša vieta, kur varēsim iemūžināt savu dziedājumu gan individuāli, gan ģimenes vai draugu lokā.

13.00-14.00 Uzvedums “Ceļsim jaunys ustobys” “Lurķu pagalmā” ar folkloras kopu “Rikava”. Ziemeļlatgales tradīcijas jaunas istabas iedancošanā.

13.00-17.00 Mantojumsēklu stāsts un apmaiņa pie dzīvojamās mājas “Lurķi” kopā ar Sēklu lološanas kustības aizsācēju Latvijā Sandru Skabiņģi.

Ja jūsu ģimenē ir tradīcija audzēt savas dzimtas mantotos kultūraugus un pašiem ievākt sēklas, tad šī ir īstā vieta, kur veikt savu ievākto sēklu maiņu pret citu kultūraugu sēklām. Tāpat šeit būs iespēja iegūt informāciju un padomus kā sākt darboties, kāpēc pašievāktas sēklas ir svarīgas, kā veidot jaunas šķirnes un noskaidrot, kas ir sēklu lološanas ABC.

17.00 – 18.00 festivāla “Baltica” stāstu talka Ezermalā.

Turpinam vēsturi veidot kopā! Ja esi bijis folkloras festivāla Baltika dalībnieks vai skatītājs, mums ir svarīgas tavas atmiņas, izjūtas, kā bijis agrāk un ir tagad. Svarīgi saprast, ko tieši tev nozīmē folkloras festivāls Baltica. Vai ir bijis kāds interesants atgadījums ar kuru gribētu dalīties. Ezermalā būs gan kamera, gan diktofons, gan pierakstu kladīte, gan ātro domu tīkls, kurā varēsim iestiprināt steidzīgākās atmiņas.

18.00 Lielā sadziedāšanās Ezermalā

Cik dziesmas spējam sadziedāt kopā, kura novada dziedātāji ir viszinošākie, kuras tēmas dziesmās ir visaktuālākās. Kura ir garākā un kura īsākā latviešu tautas dziesma? Šīs un vēl citas aktivitātes kopā piedzīvosim lielās sadziedāšanās laikā!

Biļetes pieejamas arī internetā:  https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/118663

Pasākuma laikā filmēs un fotografēs, attēli var tikt izmantoti pasākuma publicitātei.

Pēdējoreiz atjaunināts:08.07.2022