Jumta atjaunošana "Vīņaudu" klētij

Projekts „Niedru un skaidu  jumtu atjaunošana Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja eksponātēkām”

Klēts ar nojumi zirga dzirnavām "Vīņaudas"

Klēts ar nojumi zirgu dzirnavām “Vīņaudas” ir viena no Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja eksponātēkām. Ēka datējama ar 18.gs. 60tajiem gadiem. Guļbūve celta apaļiem kaķētiem baļķiem krusta pakšos, uz laukakmens pamatiem. 19.gs. 2. pusē tai pievienota nojume skaidu plēšanas ierīcei.

Jumta plakni sedz skaidu klājums trīs kārtās. Ēkas atrašanās tiešā koku tuvumā, veicinājusi dažādas intensitātes apauguma izveidošanos uz jumta. Kā rezultātā sākusies virsējās skaidu kārtas erozija. 2022.gada ziemā jumta A puses jumta plaknei uzkrita koks, radot būtiskus seguma bojājumus.Novērtēts vēsturiskā latojuma tehniskais stāvoklis. Tehniski nenoturīgais latojums nostiprināts vai mainīts, kā arī tas tika mainīts jumta bojājumu vietās. Izmantotas mizotas apaļkoka egles kārtis ar divām ēvelētām plaknēm. Ieklātas skaidas to virzienu mainot ik pa rindai trijās kārtās. Katras skaidas vidū sista viena nagla pārsedzošās daļas augšmalā. Nākamo skaidu stiprinot tiek piestiprināta arī iepriekšējās skaidas apakšmala. Un katra nākamā kārta nostiprina iepriekšējās kārtas augšdaļu.

Jaunajam jumta klājumam izmantotas svaigi plēstas, bez mizas, zariem, plīsumiem, vienāda biezuma un ar taisnu šķiedru skujkoka skaidas: 80-120 mm platas, 720 mm garas, 7 mm biezas. To stiprināšanai izmantotas cinkotas 1,8x60 mm un 1,8x80 mm garas naglas.

Projekts realizēts ar Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu.

Pēdējoreiz atjaunināts:09.01.2023