Etnogrāfiskās zināšanas modernai sabiedrībai. Izglītība.09.09.202311:00 — 14:00

Latvijā ir sācies jauns mācību gads, un Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā turpinās 2023. gada pavasarī aizsāktais izglītojošo nodarbību cikls “Etnogrāfiskās zināšanas un prasmes modernai sabiedrībai”.

Šoruden visus interesentus aicinām apmeklēt trīs nodarbības Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Priedes krogā – 2023. gada 9. septembrī, 7. oktobrī un 4. novembrī, sākums ikreiz plkst. 11.00. Katru nodarbību veido divas daļas – pirmajā tiksimies ar Latvijā zināmiem pētniekiem, kuru pētniecisko interešu lokā ir latviešu zemnieks un tā dzīvesveids. Pirmā  daļa tiks tiešsaistē translēta muzeja facebook kontā. Otrajā daļā dosimies aplūkot muzeja ekspozīciju vai tiksimies ar latviskās dzīves ziņas praktiķiem, šī sadaļa būs pieejama tikai klātienes formā.

9. septembrī

Plkst. 11.00 ­­– Dr. hist. Gvido Straube “Latviešu zemnieku ceļš uz gara gaismu un atmodu”

Lekcijā uzzināsim par latviešu bērnu izglītības iespējām lauku vidē 17. un 18. gs., Zviedrijas karaļa Gustava II Ādolfa lomu skolu izveidē Vidzemes zemnieku bērniem, apgaismības un brāļu draudžu darbības ietekmi uz pirmās latviešu inteliģentu kārtas veidošanos, kas kļūst par izšķirošu faktoru t.s. veclatviešu kustības un jaunlatviešu kustības izveidē, nodrošinot  nacionālo atmodu 19. gs.

Plkst. 12.30  Dr. hist. Mārtiņš Kuplais un Miķelis Rikveilis  vada ekskursiju “Ar izglītību saistītās 18. gadsimta zemnieku celtnes Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā”

Ekskursijas laikā tiks apmeklētas divas muzeja eksponātēkas: dzīvojamā rija – skola, kas uz muzeju pārvesta no  Valmieras “Brežu” mājām, un brāļu draudzes nams  no “Jaunmežuļiem” Plāņos. Būs iespēja uzzināt par dzīves veidu dzīvojamā rijā 18. gs. un gūt ieskatu hernhūtiešu mācībā, kādēļ latvieši pievērsās brāļu draudžu kustībai, ar ko tā bija īpaša un kādas neizdzēšamas pēdas tā atstājusi  latviešu kultūrā un mentalitātē.

Dalība 9. septembra nodarbībai jāpiesaka, aizpildot pieteikšanas anketu līdz 8. septembrim:  https://form.jotform.com/232455271833355

Nodarbības pieejamas ikvienam interesentam, iegādājoties muzeja biļetei atbilstoši cenrādim. Pasākumā tiks fotografēts un filmēts. Iegūtie fotoattēli un video var tikt izmantoti muzeja darba atspoguļošanai un popularizēšanai.

Nodarbību cikls tiek īstenots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda  un Latviešu Fonda atbalstu.

Pēdējoreiz atjaunināts:04.09.2023