ZIEMASSVĒTKU DARBNĪCAS 21. DECEMBRĪ

Tuvojas Ziemassvētki, īpašais laiks, kad gaisma atkal uzvarēs tumsu un saule sāks lēnām kāpt debesu kalnā. Tie ir vieni no diviem nozīmīgākajiem svētkiem gadā, ko senāk latvieši svinējuši trīs un pat četras dienas no vietas dziedot un dancojot, baudot bagātīgu mielastu un dodoties maskotos gājienos, apciemojot tuvākus un tālākus kaimiņus, nesot svētību no mājas mājā. Lai svētkus koši iesāktu, Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs 21. decembrī, Ziemassvētkos, gada īsākajā dienā, aicina piedalīties Ziemassvētku darbnīcās, kurās, kopīgi darbojoties, ikviens varēs radīt svētku sajūtu sevī un gūt atziņas par senajām latviešu tradīcijām. Lieli un mazi aicināti piedalīties Piparkūku un tradicionālo Ziemassvētku rotājumu darbnīcā, savukārt dalībnieki no 10 gadu vecuma mīļi gaidīti spert meistarībā pirmos soļus vai papildināt jau esošās prasmes Kokļu spēles darbnīcā vai Adīšanas  darbnīcā. Svarīgi zināt, ka, lai piedalītos kādā no 3 darbnīcām, nepieciešams obligāti iepriekš pieteikties, aizpildot tiešsaistē anketu: https://form.jotform.com/243401682270349

Ziemassvētkus darbnīcas 21. decembrī notiks no plkst.11.00 līdz plkst. 13.00 paralēli trīs dažādās vietās – Priedes krogā Piparkūku darbnīcā varēs cept našķus un uzzināt gardāko pīrāgu recepti kopā ar saimnieci Ilzi Briedi, kā arī ar muzeja darbiniekiem Miķeli Dāvidu Rikveili  un Egilu Šulcu veidot latviešu tradicionālos telpas rotājumus – ķistas un virtenes no salmiem un lupatiņām. Kurzemes zemnieka sētā rokdarbniece Dace Gaile gaidīs adītgribētājus, lai iedrošinātu  uzadīt mazītiņu dāvanu – cimdiņu un dalītos  zināšanās par dūraiņu daudzveidīgajiem rakstiem. Adāmadatas var ņemt līdzi savējās, bet mājas saimniece būs parūpējusies, lai tās būtu arī uz vietas. Savukārt Kurzemes zvejniekciema Lurķu mājā kokles spēles meistare Rozīte Katrīna Ponne ar prieku mācīs Ziemassvētku dziesmas un kokles spēli gan tiem, kas kokli ņems pirmo reizi rokās, gan koklētājiem ar priekšzināšanām. Šajā darbnīcā piedalīties aicināti arī tie, kam šobrīd vēl nav savas kokles, jo šajā reizē viesmīlīgajā Lurķu mājā uz vietas etnogrāfiskās kokles būs pieejamas. Darbnīcu laikā Mērsraga smēdē ikviens sentēvu tradīcijās varēs zīlēt nākotni, kopā ar kalēju Artūru Purviņu lejot laimes un uguns ēnās skatot, kas gaidāms Jaunajā gadā.

Plkst. 13.00 no Priedes kroga sāksies BLUĶA GĀJIENS, kur etnogrupas “Zeidi” maskotie ļaudis skanīgi aicinās pievienoties visu darbnīcu dalībniekus, uzsākot gājienu no Priedes kroga, velkot bluķi uz Kurzemes zemnieka sētu, Lurķu dzīvojamo māju, lai kopīgi Ezermalas pļavā to atdotu ugunij, tādējādi simboliski atstājot visu ļauno, naidīgo un slikto vecajā gadā un ar jauniem spēkiem un gaišām domām sagaidītu jauno Saules gadu.

Pēdējoreiz atjaunināts:10.12.2024