Etnogrāfiskas zināšanas modernai sabiedrībai 02.11. Ziema

Cikla “Etnogrāfiskās zināšanas un prasmes modernai sabiedrībai” šī gada noslēdzošā nodarbība 2. novembrī no plkst. 11.00 - 14.00  Brīvdabas muzeja Priedes krogā.

2. novembrī  Brīvdabas muzeja Priedes krogā  būs iespēja uzzināt  plecu segu attīstības stāstu un ielūkoties zemnieka sētas ratnīcā, lai noskaidrotu, kādi braucamie tur noglabāti ziemai!

Pieteikšanās nodarbībai: https://form.jotform.com/242802219499362

Plkst. 11.00 Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Etnogrāfijas Departamenta vadītājas Dr. hist. Aijas Jansones lekcija “Plecu segu attīstība Latvijā 19. gs. 2. pusē – 20. gs. sākumā” 

būs par plecu segu attīstību un daudzveidību Latvijas kultūras telpā, par to darināšanu un valkāšanu, ko ietekmēja konkrētie vēsturiskie apstākļi, laika gaitā izveidojušās

 apģērba darināšanas un rotāšanas tradīcijas, kā arī no Eiropas nākušās kultūras ietekmes. Teiktais tiks balstīts uz lietiskiem, ikonogrāfiskiem avotiem un etnogrāfu pētījumiem. 

Klātienes klausītājiem būs iespēja aplūkot plecu segas no Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Krājuma.

Plkst. 12.30. Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Etnogrāfijas Depertamenta vēsturnieces  Mg. hist. Unas Bērentes nodarbība “Zemnieka slieču transportlīdzekļi”

Nodarbībā “Zemnieka slieču transportlīdzekļi” tiks aplūkots slieču transports laikā no 19. gs. sākuma līdz 20.gadsimta 50–60 gadiem, tā garais un sarežģītais ceļš no koka mežā līdz gatavam, funkcionējošam transportlīdzeklim. Tēma ir aktuāla, jo transportam un loģistikai visos cilvēces periodos ir bijusi būtiska, ļoti bieži izšķiroša nozīme sabiedrības eksistencē. 

Šī nozare vienmēr ir bijusi mijiedarbē ar citiem sociāliem, ekonomiskiem, ekoloģiskiem un estētisko priekšstatu attīstības procesiem – sociālā jeb sabiedrības mobilitāte, dabas resursu, galvenokārt kokmateriāla patēriņa dinamika, citu ražošanas izejvielu pieejamība, vēsturiskā klimatoloģija, dažādu tehnoloģiju attīstība, priekšstati par dizainu, folkloras žanriskā bagātība. Nodarbības mērķis ir pilnveidot esošos priekšstatus par 19.–20. gs. pirmās puses zemnieku mobilitāti un slieču transportlīdzekļiem Latvijas teritorijā.

Dalība: Ieejas biļete muzejā.

Projektu "Etnogrāfiskās zināšanas un prasmes modernai sabiedrībai" atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Latviešu Fonds.

Una Bērente liecot ragavu slieci

Pēdējoreiz atjaunināts:24.10.2024