Etnogrāfiskās zināšanas modernai sabiedrībai. Veļu laiks07.10.202311:00 — 14:30
Pieteikšanās anketa šeit: https://form.jotform.com/232613953979369
Plkst. 11.00 – Dr. hist. Gunita Zariņa “Liecības par zemnieka dzīvi un veselību Latvijā 14. –18. gs.”
Latvijā arheoloģiskajos izrakumos pēdējo 60 gadu laikā iegūts antropoloģiskais materiāls no vairāk kā 5000 14.-18. gs. apbedījumiem pilsētās un lauku teritorijās. Tas ļauj veidot priekšstatu par Latvijas šī perioda zemnieku un pilsētnieku etnisko sastāvu, demogrāfiju, bērnu veselību, fizisko attīstību, izvērtēt paleopatoloģijas, zobu sistēmas veselību un iekļaut iegūtos datus Eiropas šī perioda iedzīvotāju kopainā. Nodarbībā uzzināsim par dzīves kvalitāti un paradumiem, kas “ierakstās” kaulu un zobu sistēmās un ļauj izvērtēt zemnieka dzīvi.
Plkst. 12.30 – Dr. biol., Mg. phil. Aīda Rancāne “Veļu laika tradīcijas”
Nodarbībā uzzināsim, kad svētījamas garu dienas, tēvu laiks, zemlikas jeb dievaine. Izzināsim simbolus, kas tautas mutvārdu tradīcijā – dziesmās, rotaļās, pasakās un nostāstos atklāj mūsu senču priekšstatus par nomiršanu un Viņsauli. Atbildēsim uz jautājumiem, kā un kāpēc latvieša sētā tiek aicināti mirušo radinieku gari, un tiem tiek gatavots īpašs mielasts? Visbeidzot, vai veļu mielošanai ir vieta mūsdienu latvieša ikdienas un svētku ritējumā? Šī būs reize, kad līdzās sarunām skanēs tautas dziesmas, kas ir daļa no garīgā mantojuma, ko esam saņēmuši no saviem senčiem.
Nodarbības pieejamas ikvienam interesentam, iegādājoties muzeja biļetei atbilstoši cenrādim. Pasākumā tiks fotografēts un filmēts. Iegūtie fotoattēli un video var tikt izmantoti muzeja darba atspoguļošanai un popularizēšanai.
Nodarbību cikls tiek īstenots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Latviešu Fonda atbalstu.